blog

Światowe Igrzyska Polonijne to impreza sportowa organizowana od 1934 jako Polonijne Igrzyska Sportowe, co 2 lata w różnych miastach Polski. W zawodach uczestniczą Polacy mieszkający w obcych krajach, reprezentując państwa, w których osiedlili się.

Celem organizowania imprezy jest głównie integracja środowisk polonijnych, zwłaszcza młodzieży i umacnianie ich kontaktów z krajem ojczystym. Na Igrzyska przyjeżdża około 1000 do 1500 zawodników z kilkudziesięciu krajów Europy (w 2007 z 28 krajów). Reprezentowanych jest 21 dyscyplin sportowych.

 

 

Była organizowana już w okresie międzywojennym. W czasach PRL przywrócona w roku 1974, kiedy to rozegrano II Polonijne Igrzyska Sportowe (Kraków). Kolejne rozegrano w latach: 1977 (Kraków), 1981 (Kraków), 1984 (Warszawa), 1986 (Kraków), 1991 (Kraków),

Od roku 1997 impreza została objęta patronatem przez Andrzeja Stelmachowskiego. Rozegrano wtedy zawody pod nową nazwą: Światowe Igrzyska Polonijne (Lublin) z zachowaniem jednak ciągłości numeracji, od tej chwili zawody rozgrywane są regularnie, co dwa lata. Od 1997 roku głównym patronem medialnym i współorganizatorem igrzysk jest TV Polonia, a od 2000 roku w organizację włączyła się Wspólnota Polska.

 

Decyzję o przyznaniu praw organizowania Światowych Igrzysk Polonijnych podejmuje Wspólnota Polska na poprzednich igrzyskach, 2 lata wcześniej. Przedstawiciel wytypowanego do następnej edycji miasta odbiera flagę z rąk aktualnych gospodarzy.

 

Oficjalna strona XVI Światowych Igrzysk Polonijnych: http://www.igrzyskapolonijne.kielce.eu/ 

 
  • Tags